BAZA INCI


Aby wyszukać interesującą Cię substancję, wciśnij CTRL+F i wpisz szukane słowo. 

Jeśli dany składnik nie znajduje się w bazie,  napisz o tym w komentarzu, a ja ją zaktualizuję.

--- A ---

Aceton (Acetone) - może działać drażniąco na oczy, powodować stany zapalne skóry oraz jej przesuszenie i pękanie. Wdychanie oparów acetonu powoduje zmęczenie, senność i bóle głowy. 

Acetylowana lanolina (Acetylated Lanolin) - emolient tłusty otrzymywany z lanoliny. Tworzy na powierzchni skóry i włosów warstwę okluzyjną (film), który zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody z ich powierzchni. Wykazuje pośrednie działanie nawilżające oraz działa antystatycznie, czyli zapobiega elektryzowaniu się włosów. Stosowany na skórę w stanie czystym, może sprzyjać powstawaniu zaskórników. 

Acetylowane alkohole lanolinowe (Acetyled Lanolin Alcohol) - substancja tłusta i nierozpuszczalna w wodzie. Wykazuje działanie antystatycznie, czyli zapobiega elektryzowaniu się włosów. Może sprzyjać powstawaniu zaskórników.

Adżwan (Carum Copticum) - posiada właściwości antyseptyczne i przeciwbakteryjne. Najczęściej używany do produkcji past do zębów. 


Akacja amerykańska (Acacia Farnesiana) - działa antyseptyczne. Wykorzystywana najczęściej w preparatach do cery suchej, delikatnej lub jako dodatek do olejków do masażu. 

Akacja Katechu (Acacia Catechu) - barwnik, farba do włosów, emulgator, substancja zagęszczająca otrzymywana z kory w postaci soku, który pod wpływem powietrza gęstnieje i przybiera formę gumowej masy. Działa ściągająco, ujędrniająco oraz leczniczo. Najczęściej wykorzystuje się ją w produktach zapobiegających stanom zapalnym oraz krwawieniu dziąseł. 

Akacja srebrzysta (Acacia Dealbata) - działa ściągająco i antyseptyczne. Wykorzystywana najczęściej w preparatach do cery wrażliwej i zanieczyszczonej, przetłuszczających się włosów oraz relaksujących olejkach do masażu. 

Alantoina (Allantoin) - nawilża oraz zmniejsza podrażnienia spowodowane obecnością silnych detergentów lub środków z dużą ilością alkoholu w produkcie. Wykorzystywana najczęściej w preparatach do cery suchej, trądzikowej i podrażnionej oraz kosmetykach po opalaniu i goleniu, zasypkach na odparzenia popieluszkowe oraz pudrach kosmetycznych. Alantoina nie powoduje alergii i nie zatyka porów. 

Aldehyd furfurylowy (Furfural) - składnik różnorodnego pochodzenia o oleistej konsystencji i drażniącym zapachu. Uniemożliwia oddziaływanie mikroorganizmów na skórę. Choć ma działanie konserwujące, jako konserwant jest niedozwolony. 

Aldehyd octowy (Acetaldehyde) - drażni układ oddechowy i oczy, przyczyniając się do powstawania alergii i stanów zapalnych. Powoduje raka i nieodwracalne szkody w organizmie. Stosowany najczęściej jako zmiękczacz i środek utrzymujący wilgotność. Jako środek konserwujący jest niedozwolony. 

Alfa-bisabolol (Bisabolol) - główna substancja czynna rumianku o działaniu antybakteryjnym i przeciwzapalnym. Jest bardzo dobrze tolerowana przez skórę i nie wywołuje alergii w odróżnieniu od ekstraktu z rumianku, który zawiera w sobie wszystkie substancje czynne tej rośliny. Ze względu na swoje łagodne działanie może być używana w preparatach pielęgnacyjnych dla niemowląt. Jej optymalna zawartość w produkcie nie powinna być wyższa niż 0,8% Zbyt dużo bisabololu (2-3%) zmniejsza działanie tej substancji. 

Alfa-glukan  (Alpha-Glucan Oligosaccharide) - substancja pochodzenia roślinnego, pozyskiwana z glukozy. Nawilża oraz chroni skórę przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi. Ponadto wpływa na konsystencję produktu.

Alfa-izometylojonon (Alpha-Isomethyl Ionone) - składnik kompozycji zapachowej znajdujący się na liście potencjalnych alergenów. Jego obecność musi być uwzględniona w wykazie składników (INCI), gdy jej stężenie przekracza: 0,001 % w produkcie niespłukiwanym i 0,01 % w produkcie spłukiwanym.

Alkohol  (Alcohol, Ethanol) - stosowany regularnie w wysokim stężeniu może wysuszać i podrażniać skórę. Osoby o cerze suchej, tłustej i wrażliwej powinny go unikać.

Alkohol* (Alcohol*) - konserwant otrzymywany z roślin, np. z buraków cukrowych. Wykazuje działanie dezynfekujące.

Alkohol amylocynamonowy (Amylcinnamyl Alcohol) - alkohol aromatyczny. Znajduje się na liście potencjalnych alergenów. Obecność substancji musi być uwzględniona w wykazie składników (INCI), gdy jej stężenie przekracza: 0,001 % w produkcie niespłukiwanym, 0,01 % w produkcie spłukiwanym.

Alkohol anyżowy (Anise Alcohol)alkohol aromatyczny. Znajduje się na liście potencjalnych alergenów. 

Alkohol arachidylowy (Arachidyl Alcohol)natłuszcza, nawilża, wygładza, nadaje skórze miękkość, elastyczność oraz gładkość. Dodatkowo wpływa na lepkość kosmetyku, 

Alkohol behenylowy (Behenyl Alcohol) - wykazuje działanie zmiękczające, natłuszczające i wygładzające skórę. Jest substancją konserwującą oraz stabilizuje emulsje i odpowiada za wytworzenie się piany. Nie podrażnia skóry.

Alkohol benzylowy (Benzyl Alcohol) - konserwant pochodzenia chemicznego otrzymywany z ropy naftowej lub smoły węglowej. Stosowany najczęściej jako rozpuszczalnik lub zmywacz do farb i lakierów. Jego estry używane są w perfumerii do tworzenia kompozycji zapachowych. W wysokich dawkach może podrażniać skórę.

Alkohol cetearylowy (Cetearyl Alcohol) - mieszanina alkoholu cetylowego i stearylowego. Wpływa na lepkość kosmetyku i poprawia jego właściwości aplikacyjne. Pośrednio wpływa również na nawilżenie włosów, gdyż zapobiega odparowywaniu wilgoci. Sam w sobie nie jest substancją odżywczą. Alkohol cetearylowy należy do emolientów tłustych, dlatego może sprzyjać powstawaniu zaskórników. 

Alkohol cetearylowy* (Cetearyl Alcohol*) - składnik pozyskiwany z oleju palmowego i kokosowego. Tworzy na skórze cienką warstwę utrudniającą odparowywanie wody. To z kolei powoduje, że staje się ona miękka i delikatna. Substancja ta nie wysusza skóry jak pospolite alkohole.

Alkohol cetylowy (Cetyl Alkohol)alkohol tłuszczowy. Ułatwia wprowadzenie substancji biologicznie aktywnych do kosmetyków w postaci emulsji. Doskonale się wchłania i nawilża skórę. 

Alkohol cynamonowy (Cinnamyl Alcohol) - imituje zapach hiacyntu. Znajduje się na liście potencjalnych alergenów. 

Alkohol denaturyzowany (Alcohol Denat.)składnik o działaniu tonizującym, oczyszczającym, odświeżającym i odtłuszczającym. Zabezpiecza kosmetyk przed drobnoustrojami oraz pełni rolę rozpuszczalnika i przekaźnika innych substancji. To jeden z najbardziej szkodliwych alkoholi. Może wysuszać oraz podrażniać skórę. Działa również destrukcyjnie na włosy. Kosmetyki z tym alkoholem nie powinny być stosowane przez osoby o skórze alergicznej, atopowej, suchej, płytko unaczynionej, wrażliwej oraz przez dzieci.

Alkohol dodecylowy - p. alkohol laurylowy (Lauryl Alcohol).

Alkohol izopropylowy (Isopropyl Alcohol) - trujący rozpuszczalnik i rozcieńczalnik będący tanim zamiennikiem etanolu i alkoholu denaturowanego. Ma działanie odtłuszczające i oczyszczające oraz redukuje wytwarzanie się piany. Powoduje pękanie skóry, wysusza włosy oraz sprawia, że się puszą. U osób wrażliwych może powodować mdłości, wymioty, bóle głowy oraz rumieńce i depresję. Może także zaburzać rozwój płodu i powodować wady wrodzone. 

Alkohol kaprylowy (Caprylic Alcohol) - otrzymywany z kwasu tłuszczowego i ropy naftowej. Odpowiada za zmniejszanie lub podwyższanie lepkości kosmetyku.

Alkohol laurylowy  (Lauryl Alcohol) - substancja pochodzenia naturalnego. Wykazuje właściwości myjące oraz zapobiega odparowywaniu wilgoci. W dużych stężeniach może zatykać pory skóry i prowadzić do pojawienia się wyprysków oraz zaskórników.

Alkohol laurylowy oksyetylenowany 2 molami tlenku etylenu (Laureth-2) - substancja ułatwiająca usuwanie zanieczyszczeń z powierzchni skóry oraz włosów. Do jej produkcji używa się tlenku etylenu, czyli trującego i rakotwórczego gazu. Może być ona zanieczyszczona także rakotwórczym dioksanem (eterem), który uszkadza strukturę genetyczną komórek. Laureth-2 zwiększa przepuszczalność bariery lipidowej skóry i sprawia, że staje się ona bardziej podatna na przenikanie szkodliwych substancji do naszego organizmu. Ponadto może wywoływać stan zapalny oraz świąd.

Alkohol metylowy (Methyl Alcohol) - silnie toksyczna substancja pochodzenia chemicznego. Już niewielka jej dawka powoduje ślepotę, a następnie śmierć. Metanol i jego opary bardzo łatwo wchłaniają się do organizmu, gdzie ulegają rozkładowi do toksycznego formaldehydu (metanalu) i kwasu mrówkowego, powodując nieodwracalne zmiany.  Najczęściej stosowany jako konserwant i rozpuszczalnik, np. pigmentów i substancji zapachowych. Nie powinien znajdować się w produktach na okolice oczu, do makijażu i pielęgnacji ust, do higieny jamy ustnej, w aerozolach, w kosmetykach dla dzieci i kobiet w ciąży. Nie należy go nakładać na uszkodzoną skórę.

Alkohol propylowy (Propyl Alcohol) - silnie toksyczna substancja stosowana m.in. w kosmetykach po goleniu. Nadaje uczucie świeżości, rozpuszcza inne substancje oraz powoduje zmniejszenie ilości i stabilności piany. Alkohol propylowy spotkamy w zmywaczach do paznokci oraz kosmetykach do pielęgnacji jamy ustnej. Kobiety w ciąży powinny go unikać.

Alkohol stearylowy  (Stearyl Alcohol) - emulgator umożliwiający powstanie emulsji oraz wzrost jej lepkości. Zapobiega odparowywaniu wody ze skóry i włosów, przez co wykazuje pośrednie działanie nawilżające. W dużych stężeniach może nasilać problemy trądzikowe, zatykać pory skóry, powodować wypryski i zaskórniki.

Ałun potasowy (Potassium Alum) - substancja pochodzenia naturalnego o właściwościach antyseptycznych i przeciwzapalnych. Działa dezodoryzująco, ściągająco oraz niweluje brzydki zapach. Stosuje się ją także do kąpieli całego ciała oraz moczenia stóp z tendencją do nadmiernego pocenia się. Ałun może podrażniać. Nie należy stosować go po depilacji.

Amoniak (Ammonia) - gaz o charakterystycznym, gryzącym zapachu, działający silnie drażniąco na błony śluzowe dróg oddechowych, oczu oraz skórę. Wywołuje przykre uczucie pieczenia w gardle, kaszel, ślinotok, nudności, łzawienie i bóle głowy. Duże dawki mogą poważnie uszkodzić oczy, a nawet doprowadzić do utraty wzroku. U osób, które przeżyły zatrucie amoniakiem powstają z reguły nieodwracalne zmiany w płucach oraz drogach oddechowych. Częste przebywanie w atmosferze zawierającej amoniak może doprowadzić do przewlekłych nieżytów dróg oddechowych oraz zaburzeń w trawieniu i przemianie materii. Innym zaburzeniem jest bezsenność, budzenie się w nocy i niemożność powrotu do snu. Amoniak silnie drażni korę mózgową. Maksymalne stężenie dopuszczalne do stosowania w preparacie gotowym to 6%

Anetol (Anethole) - substancja otrzymywana z olejków eterycznych. Wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i znieczulające. Działa toksycznie na drogi oddechowe, po połknięciu i w kontakcie ze skórą. Anilina niszczy czerwone krwinki. Wykorzystuje się ją do produkcji barwników, leków, tworzyw sztucznych oraz środków zapachowych.

--- B ---

Behenian trójglicerylu (Glyceryl Dibehenate) - naturalny zagęstnik, poprawiający konsystencję kosmetyku. Działa nawilżająco i natłuszczająco.

Benzoesan sodu (Sodium Benzoate) - nie kumuluje się w organizmie, dlatego też nie wywołuje efektów długofalowych. Jego maksymalne stężenie w produkcie nie może jednak przekroczyć 0,5%

Betaina (Betaine) - związek hydrofilowy o działaniu silnie nawilżającym i wiążącym wilgoć.

Bezwodny ksylitol (Anhydroxylitol) - podwyższa nawilżenie skóry oraz usprawnia jej funkcje ochronne.

Biel tytanowa - p. dwutlenek tytanu (Titanium Dioxide).

Biotyna (Biotin) - witamina H, odpowiada za prawidłowy wzrost włosów oraz hamuje ich przetłuszczanie się. Dodatkowo zapobiega siwieniu oraz wzmacnia skórę.

Błękit brylantowy (CI 42090) - barwnik pochodzenia syntetycznego o zielono - niebieskim kolorze. Zakazany do barwienia kosmetyków stosowanych w okolicach oczu.

Błękit pruski (CI 77510 (Ferric Ammonium Ferrocyanide)) - barwnik o ciemnoniebieskim kolorze. W dużych stężeniach może wywołać alergie.

Borneol (Borneol) - substancja zapachowa pozyskiwana z kamfory o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym. 

Butylokarbaminian jodopropynylu (Iodopropyl Butylcarbamate) - syntetyczny konserwant zapobiegający namnażaniu bakterii, pleśni oraz grzybów. Składnik toksyczny, drażniący skórę i błony śluzowe oraz wywołujący alergie. Nie może być stosowany w środkach do higieny jamy ustnej oraz kosmetykach do pielęgnacji ust. Jego dopuszczalne stężenie wynosi 0,05%

--- C ---

Celuloza (Cellulose) - główny składnik roślinnych błon komórkowych, stanowiący podstawowy surowiec w produkcji papieru. 

Chemiczne substancje zapachowe (Parfum) - posiadają zdolność do odkładania się w organizmie i powodowania raka. Działają podobnie jak hormony, a w wysokich dawkach mogą nawet uszkadzać komórki wątroby.

Chlorek benzalkoniowy (Benzalkonium Chloride) - może wywołać podrażnienia skóry i oczu oraz doprowadzić do zapalenia spojówek i kontaktowego zapalenia skóry. Jego spożycie w wysokiej dawce może doprowadzić do śmierci. 

Chlorek dokozylotrójmetyloamoniowy (Behentrimonium Chloride) - substancja różnego pochodzenia, zmiękczająca i wygładzająca włosy oraz zapobiegająca ich elektryzowaniu i plątaniu. Sprawia, że stają się one miękkie i wygładzone. Składnik ten może wywoływać podrażnienie skóry oraz zapalenie mieszków włosowych.

Chlorek hydroksypropylotrimoniowy guaru (Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride) - składnik o działaniu odżywczym. Wzmacnia włosy, ułatwia ich rozczesywanie oraz tworzy na nich ochronną powłokę.

Chlorek sodu (Sodium Chloride) - substancja polerująca, ścierająca i redukująca nieprzyjemny zapach. Może wysuszać skórę głowy i działać na nią drażniąco wywołując świąd.

Chryzantema (Chrysanthellum Indicum Flower) - substancja o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym. Zwiększa mikrocyrkulację krwi, łagodzi podrażnienia i obrzęki. Może uczulać.

CI 77742 - p. fiolet manganowy (Manganese Violet).

Cyklopentasiloksan (Cyclopentasiloxane) - silikon lotny oparty na organicznym krzemie, który po pewnym czasie wyparowuje samoistnie z miejsca jego aplikacji. Przy długotrwałym stosowaniu może odkładać się w organizmie.

Cytrynian sodu (Sodium Citrate) - wyrównuje pH i działa nawilżająco.

Czarny tlenek żelaza (CI 77499) - substancja pochodzenia naturalnego o właściwościach regenerujących i nawilżających. 

Czerwień Allura (CI 16035) - barwnik pochodzenia syntetycznego o pomarańczowo - czerwonym odcieniu. Wywołuje alergię skóry i dróg oddechowych, zwłaszcza w przypadku nietolerancji na aspirynę lub kwas benzoesowy. W niektórych krajach jest całkowicie zakazany.

Czerwień pompejska - p. czerwień żelazowa (CI 77491).

Czerwień wenecka - p. czerwień żelazowa (CI 77491).

Czerwień żelazowa (CI 77491) - barwnik pochodzenia naturalnego, posiadający czerwony bądź czerwono - brązowy kolor.

Czwartorzędowa sól amonowa (Polyquaternium-10) - polimer pochodzenia naturalnego, wytworzony na bazie celulozy. Zwiększa objętość i jakość piany oraz poprawia smarowność kosmetyku. Dodatkowo wzmacniania uszkodzone włosy, nawilża je oraz ułatwia rozczesywanie.


--- D ---


(D&C Red No 33) - p. fuksja (CI 17200).

Diester kwasu polihydroksystearynowego i poliglicerolu (Polyglyceryl-2-Dipolyhydroxystearate) - bezpieczny dla zdrowia emulgator, wpływający na konsystencję kosmetyku i poprawiający jego lepkość.

Diester kwasu stearynowego i poliglicerolu (Polyglyceryl-6 Distearate) - substancja pochodzenia naturalnego, posiadająca certyfikat EcoCert.

Dietanoloamid kwasów tłuszczowych z oleju kokosowego (Cocamide DEA) - substancja myjąca i wytwarzająca pianę. Badania na Uniwersytecie w Bolonii dowiodły, że substancja ta wywołuje uczulenia u dzieci oraz działa drażniąco na błony śluzowe i skórę w okolicach pachwin. Ponadto wykazuje działanie kancerogenne (rakotwórcze), a w dużych ilościach prowadzi do śmierci płodu oraz poronienia.

Dimetikonol  (Dimethiconol) - łagodny silikon, nie wpływający negatywnie na skórę i włosy. Można go usunąć za pomocą łagodnych detergentów. 

DMDM Hydantoina (DMDM Hydantoin) - substancja uznana za rakotwórczą, drażniącą i przyspieszającą starzenie skóry. Z powierzchni skóry wchłania się wprawdzie słabo, jednak może wywołać podrażnienia u osób uczulonych i posiadaczy skóry wrażliwej. W skrajnych przypadkach może zaburzać czynności gruczołów łojowych i powodować stany zapalne skóry. Kosmetyków z zawartością DMDM Hydantoiny nie należy stosować w okresie laktacji i ciąży. Według norm unijnych zawartość tej substancji w kosmetyku nie może przekroczyć 0,05% W przeciwnym razie kosmetyk musi posiadać oznaczenie „zawiera formaldehyd”.

Dwutlenek tytanu (Titanium Dioxide) - biały pigment. Może indukować zmiany genetyczne i uszkadzać DNA, przez co został sklasyfikowany przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem jako substancja „prawdopodobnie” rakotwórcza dla ludzi.


--- E ---


Ekstrakt z akacji (Acacia Farnesiana Extract) - ze względu na olejki eteryczne, nadaje kosmetykom słodki kwiatowy zapach. Dodatkowo stabilizujące i wygładza teksturę produktu oraz chroni i zmiękcza skórę oraz włosy. Poleca się ją osobom o bardzo suchej skórze oraz posiadających oparzenia i wypryski.

Ekstrakt z algi brązowej (Sphacelaria Scoparia Extract) - zapobiega tworzeniu się nowych komórek tłuszczowych, stymuluje wydalanie tłuszczu z komórek, 

Ekstrakt z algi czerwonej (Asparagopsis Armata Asparagopsis Armata Extract) - posiada właściwości przeciwbakteryjne oraz heparynopodobne (zapobiegające krzepnięciu krwi w naczyniach krwionośnych). Substancja ta zmniejsza również widoczność naczynek.

Ekstrakt z aloesu (Aloe Barbadensis Extract) - nawilża, chroni i koi, bogaty w aminokwasy, enzymy, witaminy i minerały. Ma działanie przeciwbakteryjne. Działa na skórę łagodząco, nawilżająco, wygładzająco, a nawet przeciwzapalnie.

Ekstrakt z aromatycznej kurkumy (Curcuma Aromatica Leaf Extract) - składnik o właściwościach bakteriobójczych, wirusobójczych, przeciwzapalnych i antyoksydacyjnych. Kurkuma to także silny przeciwutleniacz. Jego główny składnik - kurkumina wykazuje właściwości antynowotworowe. 

Ekstrakt z bambusa zwyczajnego (Bambusa Vulgaris Extract) - substancja o działaniu nawilżającym, oczyszczającym, tonizującym i odświeżającym. Stymuluje produkcję kolagenu w skórze oraz wzmacnia włosy i paznokcie. 

Ekstrakt z brzozy (Betula Alba Extract) - nadaje włosom blask, zapobiega ich wypadaniu oraz poprawia ukrwienie skóry.

Ekstrakt z chińskiej rośliny She Chuang Zi (Cnidium Monnieri Seed Extract) - substancja o działaniu antyalergicznym, antybakteryjnym, przeciwświądowym i przeciwgrzybicznym. Polecana szczególnie w przypadku chorób skóry, upławów i dolegliwości układu moczowego. 

Ekstrakt z chrząstnicy kędzierzawej (Chondrus Crispus (Carrageenan) Extract)) - wykazuje działanie nawilżające oraz łagodzące. Zmiękcza i wygładza włosy oraz reguluje łojotok. 

Ekstrakt z drożdży (Yeast Extract) - poprawia strukturę włosów, wzmacnia je, odżywia oraz przyśpiesza wzrost. Kompleks drożdży piwnych zawiera proteiny (źródło energii), witaminy grupy B oraz wszystkie podstawowe aminokwasy. 

Ekstrakt z dzięgiela chińskiego (Angelica Sinensis Leaf Extract) - reguluje pracę hormonów i macicy, łagodzi bóle miesiączkowe i objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego oraz pobudza zatrzymane krwawienie regulując cykl. Ponadto rozszerza naczynia krwionośne, łagodzi podrażnienia i stany zapalne oraz wspomaga pracę organizmu kobiety podczas menopauzy. Ekstrakt dzięgiela chińskiego działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo. 

Ekstrakt z fermentacji bakterii Lactococcus (Lactococcus Ferment Extract) - utrzymuje wilgoć w skórze oraz chroni ja i odzywia.

Ekstrakt z grejpfruta (Citrus Paradisi (Grapefruit) Seed Extract) - oczyszcza, rozjaśnia przebarwienia, łagodzi stany zapalne, wzmacnia naczynia krwionośne, regeneruje oraz odmładza 

Ekstrakt z guarany (Paullinia Cupana Seed Extract) - substancja bogata w kofeinę oraz niacynę (wit. B3). Wykazuje działanie antyoksydacyjnie, oczyszczające i regenerujące w przypadku przejściowego wypadania włosów. 

Ekstrakt z jabłka (Pyrus Malus Fruit Extract) - działa antyoksydacyjnie, nawilżająco i ujędrniająco skórę. Jest bogatym źródłem prowitaminy A, witaminy C i witamin z grupy B. Dzięki zawartości kwasów alfahydroksylowych delikatnie złuszcza, wygładza i odświeża skórę. Ekstrakt z jabłka poprawia przenikalność naskórkową dla surowców aktywnych, dlatego warto łączyć go z innymi cenionymi ekstraktami.

Ekstrakt z jojoby (Simmondsia Chinensis Extract) - nawilża i zatrzymuje wilgoć w skórze oraz włosach.

Ekstrakt z kawowca (Coffea Arabica Seed Extract) - działa antybakteryjne, stymuluje krążenie krwi oraz chroni kolor włosów. Kobiety w ciąży powinny unikać tej substancji.

Ekstrakt z korzenia arcydzięgiela (Angelica Acutiloba Root Extract) - działa przeciwbólowo, przeciwświądowo, antybakteryjne, pierwotniakobójczo i przeciwroztoczowo. Substancja pobudza krążenie krwi, koi i odżywia skórę. 

Ekstrakt z korzenia piwonii (Paeonia Lactiflora Root Extract) - wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwalergiczne, moczopędne i rozkurczające. Dodatkowo poprawia krążenie krwi oraz pomaga w walce z hemoroidami i problemami hormonalnymi u kobiet. 

Ekstrakt z korzenia rdestu wielokwiatowego (Polygonum Multiflorum Root Extract) - posiada działanie estrogenne, przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Wpływa także na płodność poprzez wzmocnienie czynności jajników. 

Ekstrakt z kukurydzy zwyczajnej (Zea Mays (Corn) Leaf Extract) - posiada właściwości złuszczające, wygładzające i oczyszczające. Stosuje się go również jako zagęszczacz. 

Ekstrakt z kwiatu lotosu (Nelumbium Speciosum Extract) - stymuluje odnowę komórkową, przyspiesza gojenie ran, działa nawilżająco, ściągająco i antybakteryjnie.

Ekstrakt z kwiatów gardenii tahitańskiej (Gardenia Tahitensis Flower Extract) - działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Łagodzi podrażnienia, przyspiesza regenerację skóry oraz zwalcza wolne rodniki. Ponadto odżywia włosy i sprawia, że pięknie pachną.

Ekstrakt z lawendy (Lavandula Angustifolia (Lavander) Flower Extract)  - działa odmładzająco, antyseptycznie, wygładzająco oraz dezynfekująco.

Ekstrakt z liści aloesu (Aloe Andongensis Leaf Extract) - zmniejsza stany zapalne, działa dezynfekująco, antybakteryjne, antyseptycznie, antywirusowo i przeciwgrzybicznie. 

Ekstrakt z liści kapusty (Brassica Oleracea Capitata (Cabbage) Leaf Extract) - chroni skórę przed wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych. Działa ściągająco oraz nawilżająco. 

Ekstrakt z liści oliwek (Olea Europaea Extract) - zwalcza wolne rodniki oraz działa przeciwzapalnie i przeciwpodrażnieniowo. Dodatkowo zmiękcza i wygładza skórę oraz włosy. 

Ekstrakt z lnu (Hydrolyzed Linseed Extract) - składnik o działaniu nawilżającym, przeciwzapalnym, rozmiękczającym i przeciwświądowym. Tworzy na skórze warstwę okluzyjną zapobiegającą nadmiernej utracie wody oraz obudza procesy regeneracji skóry. Dodatkowo przeciwdziała przenikaniu zanieczyszczeń w jej głąb.

Ekstrakt z łopianu (Arctium Lappa Roqt Extract) - substancja o działaniu antyseptycznym, oczyszczającym, kojącym oraz ograniczającym łojotok. Działa tonizująco na skórę głowy, przeciwdziała wypadaniu włosów i łupieżowi.

Ekstrakt z łupin cebuli (Allium Cepa Bulb Extract) - składnik o działaniu oczyszczającym, antyseptycznym i bakteriobójczym. Ekstrakt z cebuli wzmacnia włosy i pobudza je do wzrostu.

Ekstrakt z maliny (Rubus Ideaus Fruit Extract) - zapobiega nadmiernemu wydzielaniu łoju, odświeża, łagodzi podrażnienia oraz wzmacnia i wygładza skórę.

Ekstrakt z mięty pieprzowej (Mentha Piperita Herb Extract) - pobudza krążenie, wzmacnia naczynia krwionośne oraz chłodzi i łagodzi podrażnioną skórę. Ekstrakt z mięty pieprzowej zawiera wysoką zawartość mentolu, przez co działa przeciwgrzybiczo i odświeżająco. Stosowany zewnętrznie przez osoby nadwrażliwe może wywołać pokrzywkę lub świąd. 

Ekstrakt z migdałów (Prunus Amygdalus Dulcis Extract) - substancja bogata w witaminy młodości (A i E). Poprawia ukrwienie skóry, wyrównuje jej koloryt, łagodzi stany zapalne oraz chroni ją przed warunkami atmosferycznymi. Dodatkowo nawilża, zmiękcza i wygładza.

Ekstrakt z miodunki plamistej (Pulmonaria Officinalis Extract) - substancja bogata w witaminę C, związki krzemu, allantoinę oraz kwas chlorogenowy, elagowy, rozmarynowy i antocyjany. Głęboko oczyszcza, odżywia oraz reguluje procesy metaboliczne w komórkach skóry.

Ekstrakt z nasion owsa (Avena Sativa Karnel Extract) - łagodna substancja o działaniu antyalergicznym, zmiękczającym, regenerujacym i nawilżającym. Zapobiega utracie jędrności skóry, łagodzi podrażnienia, oparzenia słoneczne, świąd i egzemy. Ekstrakt z nasion owsa wzmacnia także włosy oraz poprawia ich wygląd.

Ekstrakt z ogórka (Cucumis Sativus (Cucumber) Fruit Extract) - zawiera witaminę C oraz wykazuje właściwości przeciwzapalne, łagodzące, ochronne i odżywcze. Napina również skórę i sprawia, że zmarszczki stają się mniej widoczne. 

Ekstrakt z owocu granatu (Punica Granatum Extract) - nawilża, regeneruje oraz chroni skórę przed wolnymi rodnikami powodującymi przedwczesne jej starzenie. Ekstrakt z owocu granatu działa przeciwzapalnie oraz zmniejsza obrzęki. Dodatkowo pełni funkcję naturalnego filtra przeciwsłonecznego oraz pomaga walczyć ze zmianami skórnymi spowodowanymi przez promieniowanie UV

Ekstrakt z owoców dzikiej róży (Rosa Canin Fruit Extract) - chroni skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników oraz łagodzi skutki poparzeń słonecznych.

Ekstrakt z owoców gardeni jaśminowatej (Gardenia Jasminoides Fruit) - wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Łagodzi obrzęki i podrażnienia oraz przyspiesza regenerację skóry. 

Ekstrakt z owoców mango indyjskiego (Magnifera Indica Extract) - chroni skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, przyspiesza gojenie podrażnień, nawilża oraz zwiększa elastyczność i jędrność skóry. 

Ekstrakt z owoców słodkiego migdałowca (Prunus Amygdalus Dulcis Extract) - tworzy lekką pianę, nawilża i wygładza. 

Ekstrakt z papai (Carica Papaya Extract) - tworzy na powierzchni skóry i włosów warstwę okluzyjna, zapobiegającą nadmiernemu odparowywaniu wody. Nawilża i chroni włosy przed wysuszeniem.

Ekstrakt z papryki ostrej (Capsicum Anuum Fruit Extract) - powoduje łagodne podrażnienie oraz zaczerwienienie skóry. Posiada zdolność do rozszerzania naczyń krwionośnych i uwalniania histaminy, która stymuluje podział komórek oraz ich wzrost. Wysoka zawartość witamin A, C i innych składników odżywczych zawartych w ekstrakcie z papryki ostrej pomaga odżywiać i chronić komórki u nasady włosów i aktywizować mikrokrążenie, co poprawia transport odżywczych substancji bezpośrednio do korzeni włosów. 

Ekstrakt z pestek winogron (Vitis Vinifera Extract) - wzmacnia cebulki włosów, wpływa na porost oraz zapobiega ich wypadaniu. Ponadto działa przeciwłupieżowo, przeciwgrzybicznie i antybakteryjnie. 

Ekstrakt z pokrzywy (Urtica Dioica Extract) - wzmacnia zniszczone włosy, przeciwdziała ich przetłuszczaniu i wypadaniu oraz zapobiega łupieżowi. 

Ekstrakt z prawoślazu lekarskiego (Althaea Officinalis Extract) - zapobiega podrażnieniom, działa gojąco, odświeża i nawilża skórę.

Ekstrakt z propolisu (Propolis Extract) - wykazuje działanie przeciwdrobnoustrojowe oraz bakterio - i grzybobójcze. Przyspiesza odnowę tkanek i wspomaga leczenie ropnych chorób skóry. Polecany jest szczególnie przy odmrożeniach i oparzeniach.

Ekstrakt z pszenicy zwyczajnej (Triticum Vulgare Extract) - substancja o działaniu odżywczym, łagodzącym i przeciwzapalnym. Regeneruje włosy oraz nadaje im miękkość oraz połysk. 

Ekstrakt z rumianku pospolitego (Chamomilla Recutita Flower Extrakt) - substancja bogata w witaminę C. Doskonale regeneruje, łagodzi, przyspiesza gojenie, przeciwdziałała zapaleniom oraz wzmacnia naczynia krwionośne. Ponadto zwalcza wolne rodniki.

Ekstrakt z wąkroty azjatyckiej (Centella Asiatica Extract) - wykazuje działanie przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybicznie i przeciwzapalnie. Tonizuje i oczyszcza, pomaga walczyć ze zmarszczkami, zmniejsza obrzęki i cienie pod oczami oraz przyspiesza gojenie ran. 

Ekstrakt z ziarna owsa (Avena Sativa Extract) - łagodna substancja o działaniu antyalergicznym, zmiękczającym, nawilżającym i regenerującym. Wzmacnia włosy i poprawia ich wygląd. 

Ekstrakt z zielonej herbaty (Camellia Sinensis Leaf Extract) - wykazuje silne działanie przeciwutleniające, antyzapalnie i łagodzące. Stymuluje regenerację i podziały komórkowe oraz zwalcza wolne rodniki przyczyniające się do przedwczesnego starzenia i niszczenia skóry. 

Ekstrakt z żeń-szenia (Panax Ginseng Extract) - zapobiega łysieniu i wypadaniu włosów oraz regeneruje je. 

Ekstrakt z żurawiny (Vaccinium Macrocarpon Fruit Extract) - reguluje pH oraz nawilża i uelastycznia skórę. Wyciąg z żurawiny zwalcza wolne rodniki i zapobiega przedostawaniu się bakterii do wnętrza komórek skóry.

Ekstrakt z żywicy damarzyka mocnego (Shorea Robusta Resin) - nawilża suchą i szorstką skórę oraz łagodzi ewentualne stany zapalne.

Ektoina (Ectoin) - substancja produkowana naturalnie przez bakterie żyjące w skrajnie trudnych warunkach klimatycznych. Wspiera naturalny system immunologiczny skóry, która staje się bardziej odporna na stres związany z czynnikami zewnętrznymi tj. promieniowanie UV, klimatyzacja oraz zanieczyszczenia środowiskowe. Chroni skórę nie tylko przez nadmierną utratą wody. Działając na poziomie komórkowym stabilizuje błonę komórkową oraz strukturę makrocząsteczek, jest antyoksydantem a także chroni DNA przed uszkodzeniami.

Ester gliceryny z kwasami cytrynowym i stearynowym (Glyceryl Stearate Citrate) - naturalny emulgator pozyskiwany z soi. Pełni rolę substancji zapachowej oraz działa nawilżająco i zmiękczająco. 

Ester oliwy z oliwek (Olive Oil PEG-7 Esters) - składnik aktywny o właściwościach zmiękczających, rozpuszczających i emulgujących. Jest delikatny, przez co mogą go stosować nawet osoby o cerze wrażliwej.

Estry cetylowe (Cetyl Esters) - mieszanina estrów kwasów tłuszczowych i alkoholi. Wykazuje działanie natłuszczające, wygładzające, zmiękczające oraz ochronne. Dodatkowo wpływa na lepkość kosmetyku oraz ułatwia jego rozsmarowywanie. Ze względu na to, iż jest to emolient tłusty, może powodować powstawanie zaskórników.

Estry decylowe kwasów tłuszczowych z oliwy z oliwek (Decyl Olive Esters) - naturalny emulgator zapewniający skórze odpowiedni poziom nawilżenia. 

Etanol - p.  alkohol (Alcohol).

Eter dikaprylowy (Dicaprylyl Ether) - nawilża, zmiękcza i wygładza włosy oraz pełni funkcję rozpuszczalnika. Posiada jednak tendencję do tworzenia na skórze warstwy okluzyjnej, która może zapychać pory i tworzyć zaskórniki.

Eter etylowy pantenolu (Panthenyl Ethyl Ether) - substancja otrzymywana z kwasu pantotenowego. Zapobiega elektryzowaniu włosów i ułatwia ich rozczesywanie. Dodatkowo wygładza, regeneruje, zmiękcza i nawilża.

Etoksylowany alkohol syntetyczny (C12-15 pareth-7) - mieszanina składników pochodzenia chemicznego uzyskiwanych z ropy naftowej i tlenku etylenu. Środek aktywnie myjący, emulgujący.

Etyloheksylogliceryna (Ethylhexylglycerin) - substancja różnego pochodzenia, zapewniająca skórze delikatne nawilżenie oraz wzmacniająca działanie innych konserwantów zawartych w kosmetyku. Może podrażniać oczy.

Eukaliptus gałkowy (Eucalyptus Globulus) - działa pobudzająco na wydzielanie śluzu w górnych drogach oddechowych, pobudzając odkrztuszanie.


--- F ---

Fenoksyetanol (Phenoxyethanol) - wywołuje wypryski i pokrzywkę na skórze. Jest szkodliwy w przypadku wdychania, połknięcia, czy wchłonięcia przez skórę. Może doprowadzić do uszkodzeń w obrębie układu rozrodczego. Fenoksyetanol może zaburzać pracę mózgu i układu nerwowego, dlatego też w Japonii jest on całkowicie zakazany.


Fiolet manganowy (Manganese Violet) - pozyskiwany syntetycznie pigment o mocnym czerwono - fioletowym odcieniu. 

Fosforan trójlaurylu etylowanego-4 (Trilaureth-4 Phosphate) - emulgator, tworzy konsystencję, ułatwia aplikację kosmetyków, wykazuje działanie zwilżające i wygładzające. Substancja szkodliwa dla kobiet w ciąży oraz dzieci. Może uwalniać dioksan i tlenek etylenu. Nie należy jej nakładać na uszkodzoną skórę.

Fuksja (CI 17200) - barwnik pochodzenia syntetycznego o czerwono - niebieskim kolorze. Może niekorzystnie działać na skórę i cały organizm, dlatego też został dopuszczony do stosowania, ale ograniczonych stężeniach. 


--- G ---

Gliceryna (Glycerin) - tworzy ochronny film, zapobiega ucieczce wody, wzmacnia odporność skóry na szkodliwe czynniki pochodzenia zewnętrznego oraz łagodzi podrażnienia i stany zapalne. Substancja ta przyciąga cząsteczki wody z otoczenia i gromadzi je na powierzchni skóry. Taki efekt uzyskuje się jednak tylko wtedy, gdy wilgotność powietrza nie jest mniejsza niż 65%. W innym przypadku gliceryna pobiera wodę z dolnych warstw skóry i może ją wysuszać.

Glikol butylenowy (Butylene Glycol) - powoduje wzrost lepkości kosmetyku i zapobiega jego wysychaniu. Posiada zdolność przenikania przez warstwę rogową naskórka. Glikol butylenowy zatyka pory w skórze, wywołuje pokrzywkę oraz wysięki wokół gruczołów łojowych. Jeśli jest zanieczyszczony dioksanem (1,4-dioxane), staje się kancerogenny (rakotwórczy).

Glikol dipropylenowy (Dipropylene Glycol) - nośnik substancji zapachowych oraz rozpuszczalnik. Nawilża skórę oraz wpływa na konsystencję emulsji. Po dostaniu się do oczu może powodować szczypanie, pieczenie oraz zaczerwienienie.

Glikol propylenowy (Propylene Glycol) - do jego produkcji używa się szkodliwego gazu Ethylenoxid, który uchodzi za substancję rakotwórczą i uszkadzającą strukturę genetyczną komórek. Stosowany na skórę wysusza naskórek i podrażnia gruczoły łojowe, wywołując stan zapalny i wysięki wokół gruczołów. Uszkadza również powłoczki włosów, a w razie dostania się do oczu wywołuje zapalenie spojówek.

Glinka (Kaolin) - oczyszcza i odżywia skórę, działa odświeżająco, likwiduje martwe komórki oraz stymuluje regenerację tkanek.

Glinka biała (White Kaolin Clay) - najdelikatniejsza z dostępnych na rynku glinek, polecana szczególnie dla cery tłustej i mieszanej, z nadmierną produkcją sebum. Działa bakteriobójczo, usuwa zanieczyszczenia ze skóry, ściąga pory oraz likwiduje martwy naskórek.

Glinka czerwona (Red Illite Clay) - głęboko oczyszcza, niweluje niedoskonałości, pomaga w leczeniu trądziku różowatego oraz zapobiega namnażaniu szkodliwych mikroorganizmów. Glinka czerwona poprawia koloryt skóry, matuje ją oraz zapobiega pękaniu naczynek.

Glinka porcelanowa - p. glinka biała (White Kaolin Clay).

Glukonian wapnia (Calcium Gluconate) - substancja pochodzenia naturalnego o działaniu przeciwzapalnym, obkurczającym oraz wzmacniającym ściany naczyń krwionośnych. Łagodzi objawy alergii oraz wzmacnia odporność skóry.

Glukonolakton (Gluconolactone) - substancja pochodzenia naturalnego o właściwościach nawilżających, ujędrniających oraz zwalczających wolne rodniki. Glukonolakton niweluje przebarwienia i niewielkie blizny poprzez delikatne usunięcie zrogowaciałych komórek. Ponadto zwiększa skuteczność działania innych składników zawartych w kosmetyku.

Glukoza (Glucose) - cukier owocowy pozyskiwany z kukurydzy i winogron o właściwościach kojących i nawilżających.

Glukozyd decylowy (Decyl Glucoside) - delikatny detergent. Usuwa brud i bakterie z powierzchni skóry, wpływa na konsystencję emulsji oraz tworzy pianę. 

Glukozyd kaprynowy (Caprylyl/Capryl Glucoside) - łagodny detergent otrzymywana z cukru, dobrze tolerowany przez skórę.

Glutaminian glukozy (Glucose Glutamate) - nawilża i pokrywa ochronnym filmem skórę i włosy.

Guar hydroksypropylowy (Hydroxypropyl Guar Hydroxypropyl Trimonium Chloride) - wzmacnia włosy i ułatwia ich rozczesywanie.

Guma celulozowa (Cellulose Gum) - naturalna substancja (polimer) o wysokiej lepkości. Nie należy do substancji toksycznych i alergennych.

Guma ksantanowa (Xanthan Gum) - substancja produkowana przez mikroorganizmy na liściach kapusty. Posiada certyfikat EcoCert i jest dobrze tolerowana przez skórę.

Guma z kadzidłowca indyjskiego (Boswellia Serrata Gum) - przyspiesza regenerację uszkodzonego naskórka, hamuje stany zapalne, łagodzi podrażnienia, wygładza naskórek, niwelujące zaczerwienienia oraz wzmacnia odporność skóry i zapobiega jej podrażnieniom w trudnych warunkach (ekspozycja na promieniowanie UV, silny wiatr, mróz, nadmierne ciepło).

--- H ---

Hydroksyetyloceluloza (Hydroxyethylcellulose) - pochodna celulozy, którą stosuje się m.in. w lekach przeczyszczających. Wprawdzie rzadko wywołuje podrażnienia, ale uczuleniowcy powinni mieć się na baczności.

Hydroksypropylometyloceluloza (Hydroxypropyl Methylcellulose) - składnik pochodzenia organicznego o działaniu nawilżającym. Bardzo rzadko podrażnia i wywołuje reakcje alergiczne.

Hydrolat z róży damasceńskiej (Rosa Damascena Flower Water) - to najcenniejszy spośród wszystkich olejków eterycznych. Posiada silne działanie odmładzające, pobudza mikrocyrkulację krwi oraz wzmacnia naczynia krwionośne. Doskonale nawilża i odżywia oraz łagodzi podrażnienia, ukąszenia i poparzenia. Hydrolat z róży damasceńskiej zapobiega przesuszaniu się skóry, ma także działanie przeciwzapalne. Przywraca właściwe pH skóry, odświeża i nawilża włosy. Ponadto posiada właściwości antydepresyjne oraz pomaga w koncentracji oraz i podejmowaniu decyzji. 

Hydrolat z owoców pomarańczy (Citrus Aurantium Dulcis Fruit Water) - substancja zapachowa i baza kosmetyczna. Odżywia, nawilża oraz zwalcza wolne rodniki. 

Hydrolizat protein pszenicy (Hydrolyzed Wheat Protein) - odbudowuje skórę i włosy, utrzymuje wilgoć oraz stymuluje syntezę kolagenu. 

Hypromeloza - p. hydroksypropylometyloceluloza (Hydroxypropyl Methylcellulose).

--- I ---

Inulina (Inulin) - substancja naturalna otrzymywana z cukru z cykorii lub buraka. Działa łagodząco i nawilżająco oraz wzmacnia florę bakteryjną skóry.

Izononanian cetylostearylu (Cetearyl Isononanoate) - substancja zmiękczająca i wygładzająca skórę. Zapewnia dobry poślizg podczas rozsmarowywania produktu.

--- K ---

Kaprylan sorbitanu (Sorbitan Caprylate) - substancja aprobowana przez Ecocert, wspomagająca działanie substancji konserwujących. Dzięki zastosowaniu tego składnika, ilość szkodliwych konserwantów w kosmetyku może zostać ograniczona.

Kaprynian poliglicerylu (Polyglyceryl-4-Caprate) - substancja oparta na organicznym związku chemicznym (poliglicerolu), otrzymywana z oleju palmowego lub rzepakowego.

Karbomer (Carbomer) - wywołuje stan zapalny, a po dostaniu się do oczu łzawienie i zapalenie spojówek. 

Karmina (CI 75470 (Carmine))  - barwnik pochodzenia naturalnego o czerwonym kolorze. 

Kemferol (Kaempfenol) - składnik pochodzenia naturalnego. Występuje m.in. w liściach herbaty. Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwalergiczne i przeciwgrzybicze. 

Klimbazol (Climbazole) - hamuje rozwój grzybów powodujących wykształcenie łupieżu.

Koenzym Q10 (Ubiquinone) - chroni kolagen i elastynę przed degradacją, spowalnia proces starzenia się skóry oraz chroni ją przed działaniem wolnych rodników. Dodatkowo wpływa na jej elastyczność, jędrność i koloryt. 

Kofeina (Caffeine) - pobudza mikrokrążenie skórne oraz spowalnia łysienie.

Kokamidopropyl DEA (Cocamidopropyl DEA) - w połączeniu z innymi związkami azotowymi obecnymi w produkcie tworzy rakotwórcze (kancerogenne) nitrozaminy. Działa drażniąco na błony śluzowe i skórę w pachwinach, wywołując pokrzywkę oraz świąd. Na substancję tą powinny uważać zwłaszcza kobiety w ciąży i karmiące piersią. 

Kokamidopropylobetaina (Cocamidopropyl Betaine) - substancja bardzo łagodna dla skóry i błon śluzowych. Nawilża i redukuje podrażnienia.

Kokaprylan (Coco Caprylate) - substancja pozyskiwana z oleju kokosowego, odpowiednia dla każdego rodzaju skóry.

Kokoglicynian sodu (Sodium Cocoyl Glycinate) -substancja myjąca oraz detergent pochodzenia naturalnego, łagodny dla skóry oraz oczu. Dobrze myje i oczyszcza skórę z zanieczyszczeń. 

Kokonian decylu (Decyl Cocoate) - naturalny emolient otrzymywany z surowców roślinnych, m.in. kwasów tłuszczowych zawartych w oleju kokosowym. Szybko wchłania się przez skórę i nadaje jej matowy obraz.

Kokonian potasu (Potassium Cocoate) - składnik ułatwiający połączenie się dwóch niemieszających się ze sobą cieczy (wodnej i olejowej). Odpowiada również za powstawanie piany. Kokonian potasu o stężeniu poniżej 10% może być stosowany w produktach dla dzieci. Jego maksymalne stężenie w kosmetyku nie może jednak przekroczyć 35%.

Kopolimer tlenku etylenu i dimetikonu (PEG-12 Dimethicone) - silikon pozostawiający na skórze oraz włosach tzw. film który sprawia, że włosy nie mogą oddychać, a zawarte w kosmetyku składniki odżywcze nie są w stanie dotrzeć w ich głąb. Oblepione silikonem kosmyki stają się obciążone i trudniej się układają. 

Korzeń sofory japońskiej (Sophora Japonica Root) - składnik o działaniu przeciwzapalnym, przeciwobrzękowym oraz wzmacniającym i uelastyczniającym kruche naczynia krwionośne. 

Krzew himalajski (Gaultheria Fragrantissima) - uśmierza ból mięśni i stawów, działa łagodząco, przeciwbólowo, przeciwreumatyczne, przeciwartretycznie, antyseptyczne oraz aromatyczne. 

Ksylitol (Xylitol) - alkohol cukrowy występujący naturalnie np. w soku brzozowym. Działa silnie nawilżająco, wzmacnia funkcje ochronne skóry, łagodzi i przyspiesza gojenie się ran i podrażnień oraz hamuje rozwój obcych szkodliwych mikroorganizmów, nie szkodząc przy tym istniejącej, naturalnej florze bakteryjnej skóry. 

Kwas askorbinowy (Ascorbic Acid) - substancja wspierająca rozwój włosów, poprzez dostarczanie mikroelementów w ich głąb. Ponadto działa przeciwzapalnie, wyrównuje koloryt skóry, rozjaśnia plamy i przebarwienia oraz spowalnia procesy starzenia. 

Kwas benzoesowy (Benzoic Acid) - może podrażniać oczy, ale jest bezpieczny dla skóry. Wrażliwe osoby mogą odczuwać reakcje alergiczne, ale nie mają one związku z reakcją immunologiczną organizmu. Jest on dozwolony, ponieważ odnotowane przypadki alergii są niezwykle rzadkie.

Kwas cytrynowy (Citric Acid) - usuwa przebarwienia i rozjaśnia skórę. Może jednak wywoływać podrażnienia skóry, oczu i dróg oddechowych.

Kwas dehydrooctowy (Dehydroacetic Acid) - łagodny konserwant chroniący kosmetyk przed bakteriami i rozwojem mikrorganizmów.

Kwas etylenodwuaminoczterooctowy (Disodium EDTA) - działa drażniąco na skórę i błony śluzowe, a u chorych na dychawicę oskrzelową i ciężkie alergie może spowodować wystąpienie ataku astmy, oraz zaostrzenie nieprzyjemnych objawów.

Kwas hialuronowy (Sodium Hyaluronate) - posiada umiejętność tworzenia na skórze cienkiej, niewidzialnej, przepuszczającej światło, elastycznej warstwy. Warstwa ta nie dopuszcza do utraty wilgotności w skórze. Dzięki niemu skóra jest gładka, elastyczna i jędrna. Skutki działania kwasu nie są jednak trwałe. Skóra ma lepszy wygląd tylko w czasie jego stosowania.

Kwas krzemowy (Silica) - idealnie sprawdza się w przypadku wyprysków, oparzeń i ran. Nie podrażnia skóry i nie wywołuje alergii.

Kwas l-askorbinowy (L-Ascorbic Acid) - wyrównuje koloryt skóry oraz rozjaśnia plamy i przebarwienia. Po przejściu przez naskórek stymuluje syntezę kolagenu i hamuje destrukcję włókien kolagenowych, dzięki czemu spowalnia procesy starzenia. Kwas l-askorbinowy chroni skórę przed promieniowaniem UVA i UVB i przyspiesza gojenie się ran.

Kwas migdałowy (Mandelic Acid) - wykazuje silne działanie antybakteryjne i regulujące. Polecany szczególnie w przypadku wyprysków trądzikowych i zaskórników. Kwas migdałowy poprawa struktury skóry i wygładza zmarszczki powierzchniowe. Dodatkowo ujędrnia i rozjaśnia przebarwienia posłoneczne oraz pozapalne. Jest wyjątkowo dobrze tolerowany, nawet przy długim kontakcie ze skórą. Mechanizm jego działania opiera się na silnym pobudzeniu syntezy kwasu hialuronowego w skórze.

Kwas mlekowy (Lactic Acid) - przenika przez warstwę rogową i pielęgnuje skórę. Wykazuje działanie keratolityczne (złuszcza warstwę rogową) i keratoplastyczne (zmiękcza naskórek).

Kwas pantotenowy (Pantothenic Acid) - stymuluje przemianę materii i aktywizuje regenerację komórek skóry.

Kwas salicylowy (Salicylic Acid) - wykazuje właściwości złuszczające, odblokowuje pory i oczyszcza skórę z zaskórników. Posiada zdolność przenikania w głąb skóry, przez co leczy trądzik i zapobiega tworzeniu się wyprysków. Ponadto działa także przeciwzapalnie i zabezpiecza kosmetyk przed rozwojem drobnoustrojów. Kwasu salicylowego powinny unikać osoby z rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi oraz kobiety w ciąży i karmiące piersią. Stosując produkty z wysokim stężeniem tej substancji powinniśmy unikać również słońca. 

Kwas winowy (Tartaric Acid) - substancja o działaniu prebiotycznym, antyseptycznym, ściągającym i oczyszczającym. Łagodzi obrzęki, reguluje wydzielanie sebum, zwęża pory oraz likwiduje przebarwienia. Ponadto reguluje pH kosmetyku, nadaje mu przyjemną woń oraz niweluje niepożądane zapachy.

Kwiaty, liście i łodygi mniszka mongolskiego (Taraxacum Mongolicum Flower/Leaf/Stem) - oczyszczają i odtruwają organizm, wyciszają stany zapalne, przyspieszają procesy gojenia się skóry oraz regulują przemianę materii. 

--- L ---

Lactitol (Lactitol) - prebiotyk odpowiadający za utrzymanie równowagi naturalnej flory bakteryjnej w organizmie człowieka. Stymuluje wzrost dobrych bakterii i hamuje wzrost bakterii patogennych.


Lanolina (Lanolin) - substancja natłuszczająca zaliczana do wosków o pochodzeniu zwierzęcym. Może powodować podrażnienia i alergię skórną. Zmiany te objawiają się przede wszystkim długotrwale występującymi wypryskami. U osób wrażliwych lanolina może wywoływać atopowe zapalenie skóry.

Lanolina oksyetylenowana (PEG-75 Lanolin) - zapobiega odparowaniu wody, zmiękcza, wygładza i nawilża. Substancja ta wspomaga usuwanie zanieczyszczeń ze skóry i włosów. Dodatkowo wpływa na powstanie emulsji, poprawia jakość piany, wpływa na lepkość kosmetyku oraz zapobiega rozwarstwieniu produktu. Ze względu na wyższą masę cząsteczkową (75) lanolina oksyetylenowana uznana jest za substancję mniej szkodliwą. Może jednak wywołać podrażnienia skóry.

Lauriminodipropionian sodu (Sodium Lauriminodipropionate) - usuwa zanieczyszczenia z powierzchni skóry. Może podrażniać, ale nie jest toksyczny.

Lauroilosarkozyna (Lauroyl Sarcosine) - substancja myjąca pozyskiwana z naturalnego kokosowego kwasu tłuszczowego oraz sarkozynowych roślinnych kwasów tłuszczowych.

Laurylosiarczan sodu (Sodium Laureth Sulfate) - SLS daje się we znaki szczególnie wrażliwcom, u których prowadzi m.in. do podrażnienia błony śluzowej jamy ustnej, krwawienia dziąseł oraz pojawienia się aft i pleśniawek. SLS obniża stężenie estrogenów oraz wzmaga niekorzystne objawy menopauzy. Może również wysuszać włosy i sprawić, że staną się wysuszone i łamliwe. Brak zaistnienia powyższych objawów nie oznacza, że wszystko jest w porządku. SLS wykazuje bowiem działanie rakotwórcze oraz wpływa na gospodarkę hormonalną naszego organizmu

Laurynian izoamylu (Isoamyl Laurate) - składnik otrzymywany z nasion pszenicy, orzecha kokosowego i oleju palmowego. Nabłyszcza, zmiękcza i wygładza skórę. Pełni również rolę emolientu, substancji konsystencjonotwórczej, regulatora lepkości, rozpuszczalnika oraz substancji zapachowej.

Laurynian mleczanu sodu (Sodium Lauroyl Lactylate) - delikatny detergent. Usuwa brud i bakterie z powierzchni skóry, nawilża oraz wpływa na konsystencję kosmetyku i jego możliwości pianotwórcze.

Lazuryt - p. ultramaryna (CI 77007, Ultramarines).

Lecytyna (Lecithin) - naturalny emulgator. Wykazuje właściwości odżywcze i zmiękczające. Ułatwia wchłanianie substancji aktywnych. Składnik może pochodzić z genetycznie modyfikowanych upraw - GMO.

Lewoskrętna witamina C - p. kwas l-askorbinowy (L-Ascorbic Acid). 

Limonen (Limonene) - potencjalnie alergenny wzmacniacz zapachu. Imituje zapach skórki cytrynowej.

Linalol (Linalool) - składnik kompozycji zapachowej imitujący zapach konwalii. Jego wpływ na organizm ludzki jest taki sam jak w przypadku powyższej substancji.


--- M ---

Magnetyt - p. czarny tlenek żelaza (CI 77499).

Maltodekstryna (Maltodextrin) - odżywia i wygładza skórę oraz włosy. Substancja bezpieczna.

Mannitol (Mannitol) - naturalny alkohol cukrowy. Działa bakteriobójczo, reguluje pracę gruczołów łojowych oraz nawilża. Ponadto pełni funkcję humekanta - zapobiega wysychaniu kosmetyku.

Masło aloesowe (Caprylic/Capric Triglyceride (and) Aloe Barbadensis (Aloe Vera) Leaf Extract) - substancja o działaniu nawilżającym, regenerującym, przeciwzapalnym oraz łagodzącym stany zapalne.

Masło kakaowe (Cacao (Cocoa) Seed Butter) - uzupełnia w skórze niedobory witamin, nawilża, regeneruje, wygładza, przyspiesza opalanie i nadaje skórze piękny blask. Ponadto działa przeciwzmarszczkowo i stanowi naturalny filtr słoneczny.

Masło mango (Mangifera Indica (Mango) Seed Butter) - wykazuje właściwości nawilżające i regenerujące. Jest również naturalnym filtrem przeciwsłonecznym. Masło mango poleca się osobom o skórze suchej i bardzo suchej.

Masło shea (Butyrospermum Parkii Butter) - składnik bogaty w kwasy tłuszczowe oraz witaminy A, E i F. Regeneruje i odnawia zniszczony naskórek, łagodzi podrażnienia oraz przyspiesza procesy gojenia. Ponadto wygładza skórę i chroni ją przed niesprzyjającymi czynnikami zewnętrznymi.

Metylochloroizotiazolinon (Methylchloroisothiazolinone) - konserwant podrażniający skórę i wywołujący alergie. Badania na zwierzętach wykazały, że może uszkodzić komórki w układzie nerwowym, przez co jego stosowanie zostało zakazane w Japonii oraz Kanadzie.

Metyloizotiazolinon (Methylisothiazolinone) - konserwant podrażniający skórę i wywołujący alergie. Badania na zwierzętach wykazały, że może uszkodzić komórki w układzie nerwowym, przez co jego stosowanie zostało zakazane w Japonii oraz Kanadzie.

Mieszanina estrów kwasów kaprylowego i kaprynowego z alkoholami z oleju kokosowego (Coco Caprylate/Caprate) - ekologiczny silikon roślinny otrzymywany z oleju kokosowego. Intensywnie nawilża i sprawia, że skóra staje się miękka, sprężysta i jedwabista w dotyku. 

Mieszanina PEG’ów i silikonu (Bis-Peg/Ppg-16/16 Peg/Ppg-16/16 Dimethicone) - substancja nawilżająca do usunięcia za pomocą wody. Może być zanieczyszczona.

Mięta pieprzowa (Mentha Piperita) - wykazuje lekkie działanie miejscowo znieczulające, przeciwświądowe i kojące. Ponadto posiada właściwości przeciwbakteryjne i odkażające oraz stymuluje naturalny proces regeneracyjny błon śluzowych. 

Mika (Mica) - mineralny pigment tworzący na skórze perłowy efekt rozświetlenia. Substancja ta jest lekka i powoduje, że produkt bardzo łatwo się rozprowadza. Kosmetyki z zawartością miki poleca się przede wszystkim osobom o cerze normalnej i suchej.

Mirystylosiarczan etylenowany sodu (Sodium Myreth Sulfate) - myje, oczyszcza i odtłuszcza powierzchnie. Może działać drażniąco, wysuszająco i alergicznie na skórę oraz uwalniać szkodliwy dioksan. Kobiety w ciąży, dzieci oraz osoby o wrażliwej skórze powinny go unikać.

Mirystynian dekaglicerolu (Polyglyceryl-10 Myristate) - tworzy ochronną i odżywczą warstwę na skórze, zapobiegając jej przesuszeniu. Ponadto ułatwia rozprowadzanie kosmetyków, poprawia ich konsystencję oraz łagodzi działanie silnych detergentów.

Miód (Honey) - napina skórę oraz sprawia, że staje się ona miękka i gładka. Miód usuwa złuszczony naskórek, oczyszcza pory oraz usprawnia przepływ krwi w tkance skórnej.

Miód pszczeli (Mel) - składnik o działaniu silne nawilżającym, regenerującym, oczyszczającym i antybakteryjnym. Przywraca blask włosom przesuszonym i osłabionym.

Mocznik (Urea) - składnik sklasyfikowany jako potencjalny alergen. Może nasilać problemy trądzikowe, powodować wypryski i stany zapalne skóry. Nie wiadomo, czy jest bezpieczny dla kobiet w ciąży. 

Modyfikowana guma z drzewa Tara (Caesalpinia Spinosa Gum) - emulgator, stabilizator emulsji. Tworzy na powierzchni skóry tworzy film, który chroni ją przed nadmierną utratą wilgoci.

Monogliceryd kwasu undecylenowego (Glyceryl Undecylenate) - substancja natłuszczająca i zapobiegająca rozwarstwianiu kosmetyku.

Monoglicerydy kwasu kaprylowego (Glyceryl Caprylate) - aktywny składnik o działaniu dezynfekującym, wygładzającym i nawilżającym. Jeśli nie jest rozcieńczony, może działać na skórę komedogennie i tworzyć zaskórniki.

Monolaurynian polioksyetylenosorbitolu (Polysorbate 20) - może być zanieczyszczony substancją o nazwie 1,4-dioksan - potencjalnie niebezpieczną, rakotwórczą i łatwo wnikającą w skórę. Monolaurynian polioksyetylenosorbitolu może wywoływać alergie skórne, podrażnienia i świąd.

--- N ---

Niezmydlony olej z pestek moreli (Prunus Armeniaca (Apricot) Kernel Oil Unsaponifiables) - hamuje nadmierną utratę wody z powierzchni skóry, dzięki czemu nawilża, zmiękcza i wygładza skórę.

--- O ---

Ocet (Acetum) - substancja roślinna o działaniu antyłupieżowym. Pielęgnuje włosy oraz hamuje wydzielanie potu.

Oksyetylenowany dioleinian metylo-D-glukopiranozydu (PEG-120 Methyl Glucoside Trioleate) - substancja pochodzenia naturalnego pełniąca rolę zagęstnika. Nie uczula i nie podrażnia oczu mimo, że często jest o to posądzana.

Oktapeptyd (Octapeptide) - substancja pobudzająca komórki macierzyste w mieszkach włosowych. Stymuluje odrost włosów oraz hamuje ich nadmierne wypadanie.

Oktokrylen (Octocrylene) - chemiczny filtr UV, chroniący skórę przed promieniowaniem słonecznym. Znajduje się na liście substancji promieniochronnych dozwolonych do stosowania w ograniczonym stężeniu, które nie powinno przekraczać 10%. Oktokrylen posiada zdolność przenikania przez skórę. Może wywołać podrażnienia skórne, egzemę kontaktową oraz wpłynąć na gospodarkę hormonalną naszego organizmu. 

Oleinian glicerylu (Glyceryl Oleate) - składnik nawilżający, zmiękczający i utrzymujący optymalną wilgoć skóry. W przeważającej części jest on pochodzenia roślinnego.

Olej abisyński (Crambe Abyssinica Seed Oil) - wygładza i nawilża nawet bardzo przesuszoną skórę.

Olej arganowy (Argania Spinosa Kernel Oil) - wykazuje działanie ujędrniające i wygładzające, działa przeciwzmarszczkowo oraz przeciwbliznowo. Olej arganowy chroni skórę przed poparzeniami słonecznymi i niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych. 

Olej buriti (Mauritia Flexuosa (Buriti) Fruit Oil) - substancja nawilżająca i wygładzająca. Chroni skórę przed wolnymi rodnikami i jest naturalnym filtrem przeciwsłonecznym.

Olej jojoba (Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil) - wykazuje ogromne właściwości pielęgnacyjne, wspomaga naturalne funkcjonowanie skóry, reguluje ilość wydzielanego sebum oraz wzmacnia warstwę cementu międzykomórkowego, zachowując naturalną, kwaśną warstwę ochronną skóry.

Olej karanja (Pongamia Glabra Seed Oil) - składnik o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym. Stosuje się go z powodzeniem w leczeniu egzemy, łuszczycy, wrzodów skóry, ran oraz trądziku.

Olej kokosowy (Cocos Nucifera Oil) - wykazuje działanie nawilżające, odżywiające, regenerujące, natłuszczające, ochronne oraz zmiękczające. Dodatkowo poprawia nastrój i aromatyzuje. Olej kokosowy sprawdzi się w przypadku wrażliwej skóry głowy, przy wypadaniu włosów, włosach farbowanych, przesuszonych, łojotokowym zapaleniu skóry (ŁZS) i łupieżu. 

Olej lawandynowy (Lawandula Hybrida Oil) - olejek eteryczny pozyskiwany z kwiatów lawendy o delikatnym, kwiatowym, słodkawym zapachu. Działa uspokajająco i odprężająco.

Olej lawendowy (Lavandula Angustifolia Oil) - działa odmładzająco, antyseptycznie, wygładzająco oraz dezynfekująco.

Olej marchwiowy (Daucus Carota) - wpływa na zwiększenie jędrności i napięcia skóry oraz likwiduje drobne zmarszczki. Zawarte w nim karoteny przyspieszają proces opalania, nadając skórze jednolity kolor. Dzięki właściwościom fotoochronnym, olej marchwiowy chroni skórę także przed szkodliwym działaniem promieni UV.

Olej mineralny - p. olej parafinowy (Paraffin).

Olej MONOI - p. ekstrakt z kwiatów gardenii tahitańskiej (Gardenia Tahitensis Flower Extract).

Olej palmowy (Elaeis Guineensis Kernel Oil) - posiada właściwości odmładzające oraz czyni skórę miękką i elastyczną. Zawarte w oleju palmowym związki naturalne regulują wydzielanie sebum. 

Olej parafinowy (Paraffin) - substancja otrzymywana w wyniku destylacji ropy naftowej. Często ukryty pod nazwami: Mineral Oil, Paraffin Oil, White Oil. Ma działanie zmiękczające i antystatyczne. Niestety może zapychać skórę, sprzyjać powstawaniu zaskórników oraz obciążać włosy. W przypadku 

Olej rokitnikowy (Hippophae Rhamnoides Oil) - naturale źródło witaminy A, C, E i K oraz flawonoidów, karotenoidów, soli mineralnych i kwasów tłuszczowych. Wykazuje właściwości przeciwbólowe, antyoksydacyjne oraz zwalczające wolne rodniki. Ponadto goi oparzenia i odmrożenia oraz nadaje skórze piękny koloryt.

Olej różany (Rosa Canina Fruit Oil) - hamuje proces starzenia komórek, zmniejsza blizny oraz głęboko regeneruje skórę.

Olej rycynowy (Castor (Ricinus Communis) Seed Oil) - doskonale nawilża skórę, stymuluje produkcję kolagenu i elastyny. Dzięki niemu skóra staje się zdrowa, pełna blasku, odmłodzona i odświeżona.

Olej rzepakowy (Brassica Campestris seed Oil) - bogaty w antyoksydanty i witaminę E (zwaną witaminą młodości). Witamina E wspomaga skórę w walce z wolnymi rodnikami oraz niekorzystnymi czynnikami środowiskowymi. Olej rzepakowy zawiera także prowitaminę A (beta-karoten) - przeciwutleniacz wspomagający naturalne procesy ochronne skóry oraz witaminę K - istotną dla jej naturalnego koloru. 

Olej sezamowy (Sesamum Indicum (Sesame) Seed Oil) - działa przeciwzapalnie oraz odżywia skórę.

Olej słonecznikowy (Annuus (Sunflower) Seed Oil) - uelastycznia skórę oraz dostarcza witaminy E.

Olej sojowy (Glycine Soja (Soybean) Oil) - odbudowuje naturalną barierę ochronną skóry, wygładza ją i uelastycznia. Ponadto łagodzi stany zapalne oraz reguluje nadmierne wydzielanie łoju.

Olej z awokado (Persea Gratissima Oil) - posiada 7 witamin: A, B, D, E, H, K, PP. Silnie nawilża i odżywia naskórek. Poleca się go szczególnie osobom o skórze suchej, dojrzałej, starzejącej się i wrażliwej.

Olej z miodli indyjskiej (Azadirachta Indica (Neem) Seed Oil) - wykazuje właściwości łagodzące, antybakteryjne i przeciwwirusowe, zapobiega oznakom starzenia oraz łagodzi objawy trądziku i atopowego zapalenia skóry.

Olej z nasion czarnej porzeczki (Ribes Nigrum Oil) - łagodzi, nawilża, odżywia, wzmacnia naczynia krwionośne, a także wspomaga leczenie trądziku młodzieńczego. Dodatkowo przywraca prawidłowy skład flory bakteryjnej skóry oraz działa bakterio - i grzybostatycznie. 

Olej z nasion jojoba (Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil) - wykazuje ogromne właściwości pielęgnacyjne, wspomaga naturalne funkcjonowanie skóry, reguluje ilość wydzielanego sebum oraz wzmacnia warstwę cementu międzykomórkowego, zachowując naturalną, kwaśną warstwę ochronną skóry.

Olej z nasion moringi olejodajnej (Oleifera Seed Oil) - wykazuje właściwości nawilżające, odżywcze, regenerujące i łagodzące. Polecany szczególnie osobom o skórze suchej, wrażliwej oraz dojrzałej.

Olej z nasion winogron (Vitis Vinifera (Grape) Seed Oil) - hamuje proces starzenia skóry oraz działa antyoksydacyjnie, przeciwzapalnie i kojąco.

Olej z oliwek europejskich (Olea Europaea Oil) - składnik bogaty w kwas oleinowy. Wzmacnia barierę naskórka, zmiękcza oraz wygładza skórę i włosy.

Olej z orzechów kukui (Aleurites Moluccana Seed Oil) - lekki i nietłusty olej, bogaty w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Łagodzi poparzenia słoneczne i odmrożenia skóry, nawilża oraz pomaga w walce z objawami egzemy, łuszczycy i wysypki.

Olej z pestek jabłka (Pyrus Malus Fruit Extract) - zmniejsza negatywne skutki niedoboru hormonów w skórze, wzmacnia włókna kolagenowe, zmniejsza zmarszczki oraz rozjaśnia, wygładza i nawilża skórę. 

Olej z pestek malin (Rubus Idaeus Seed Oil) - zawiera w sobie Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe (NNKT), głównie kwas linolowy (Omega-6) i alfa-linolenowy (Omega-3), które stanowią główny składnik płaszcza lipidowego skóry. Substancja ta jest silnym antyoksydantem, który chroni skórę przed starzeniem się. Doskonale natłuszcza, uelastycznia, lekko rozjaśnia skórę oraz wpływa na poprawę jej zdolności ochronnych. Jest również naturalnym filtrem przeciwsłonecznym i sprzyja gojeniu rumienia posłonecznego.

Olej z pestek moreli (Prunus Armeniaca (Apricot) Kernel Oil) - odbudowuje i chroni barierę skórną, pomaga utrzymać jej prawidłowe nawilżenie oraz zmiękcza i wygładza.

Olej z pestek truskawek (Fragaria Ananassa Seed Oil) - bogate źródło kwasów tłuszczowych, w tym linolowego (40%), linolenowego (38%), oleinowego (15%), palmitynowego (6%), stearynowego (1%). Głęboko nawilża, ujędrnia oraz zapobiega procesom starzenia komórek skóry. Wykazuje także działanie antynowotworowe i przeciwzapalne.

Olej z pestek winogron (Vitis Vinifera Seed Oil) - chroni skórę, łagodzi stany zapalne oraz spowalnia procesy starzenia. Olej z pestek winogron znakomicie rozświetla, tonizuje, wygładza oraz przeciwdziała powstawaniu zaskórników. Dodatkowo głęboko nawilża oraz zwiększa jędrność i napięcie skóry.

Olej ze słodkich migdałów (Prunus Dulcis Oil) - substancja bogata w witaminy młodości (A i E). Poprawia ukrwienie skóry, wyrównuje jej koloryt, łagodzi stany zapalne oraz chroni ją przed warunkami atmosferycznymi takimi jak silny wiatr lub słońce. Dodatkowo nawilża, zmiękcza i wygładza oraz wpływa na prawidłowe funkcjonowanie cementu międzykomórkowego

Olejek eteryczny pomarańczowy (Sinensis (Orange) Peel Oil) - wykazuje działanie oczyszczające, odżywcze, regenerujące, tonizujące i odmładzające.

Olejek melisowy (Melissa Officinalis Leaf Oil) - intensywnie odżywia i tonizuje skórę, nadając jej zdrowy wygląd. 

Olejek migdałowy (Prunus Amygdalus Dulcis Oil) - substancja bogata w witaminy młodości (A i E). Poprawia ukrwienie skóry, wyrównuje jej koloryt, łagodzi stany zapalne oraz chroni ją przed warunkami atmosferycznymi takimi jak silny wiatr lub słońce. Dodatkowo nawilża, zmiękcza i wygładza oraz wpływa na prawidłowe funkcjonowanie cementu międzykomórkowego.

Olejek z cytryńca chińskiego (Shizandra Chinensis Officinalis Oil) - substancja o działaniu tonizującym oraz wzmacniającym.

Olejek z drzewa herbacianego (Melaleuca alternifolia (Tea Tree) Leaf Powder) - składnik o działaniu antybakteryjnym, bakteriobójczym, grzybobójczym i wirusobójczym.Przyśpiesza gojenie i reguluje wytwarzanie sebum. 

Olejek z liści drzewa herbacianego (Melaleuca Alternifolia Leaf Oil) - silny antyspetyk. Działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo oraz pomaga w zaleczaniu już istniejących zmian pochodzenia bakteryjnego i wirusowego.

Olejek z mięty pieprzowej (Mentha Piperita Leaf) - olejek eteryczny, substancja o działaniu antyoksydacyjnym, przeciwzapalnym, antyseptycznym, odświeżającym, pobudzającym, przeciwbólowym i regenerującym. Dodatkowo niweluje nieprzyjemny zapach. Olejek nie powinien być stosowany przez osoby uczulone na mentol. 

Oliwa z oliwek (Olea Europaea (Olive) Fruit Oil) - substancja bogata w pełen zestaw witamin A, B, C, E, F oraz będąca cennym źródłem antyoksydantów odpowiadających za ochronę skóry oraz zachowanie jej młodzieńczego wyglądu.

Organiczny olej z nasion żurawiny błotnej (Oxycoccus Palustris (Cranberry) Seed Oil) - substancja nawilżająca bogata w tokotrienole o silnych właściwościach antyoksydacyjnych i promieniochronnych. 

Ostol (Osthole) - naturalny składnik występujący np. w korzeniach arcydzięgla. Działa przeciwzapalnie oraz przeciwalergicznie. Wykazuje właściwości przeciwnowotworowe.

--- P ---


Palmitynian askorbylu (Ascorbyl Palmitate) - trwała postać witaminy C. Przywracająca jędrność i elastyczność skóry. Wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych, rozjaśnia skórę oraz wpływa na spłycenie zmarszczek. Dodatkowo wydłuża datę przydatności kosmetyku i zabezpiecza go przed powstawaniem nieprzyjemnego zapachu oraz zmianami w konsystencji i barwie.

Palmitynian cetylu (Cetyl Palmitate) - powoduje wzrost lepkości kosmetyku oraz zmiękcza skórę i włosy. Substancja bezpieczna dla skóry. Jeśli jest stosowana na skórę w stanie czystym, może sprzyjać powstawaniu zaskórników.

Pantenol (Panthenol) - substancja bardzo dobrze tolerowana i niezwykle rzadko wywołująca uczulenia. Pantenol posiada działanie przeciwzapalne, gojące, nawilżające oraz przyspieszające regenerację naskórka. Dodatkowo nadaje skórze uczucie wyjątkowej gładkości oraz miękkości.

Papaina (Papain) - wykazuje działanie bakterio i grzybobójcze, przyspiesza gojenie ran, działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Rozpuszcza i złuszcza martwy naskórek, wygładza i oczyszcza skórę, rozjaśnia oraz zmniejsza przebarwienia. Badania dowiodły, że działa przeciwnowotworowo.

Pentavitin (Saccharide Isomerate (and) Aqua (and) Citric Acid (and) Sodium Citrate) - substancja naturalnego pochodzenia. Głęboko nawilża oraz redukuje efekt swędzenia, pieczenia, zaczerwienienia i łuszczenia się skóry.

Perlit (Perlite) - naturalnie występująca skała pochodzenia wulkanicznego pochłaniająca wilgoć i sebum oraz wyrównująca fakturę skóry. Perlit jest bezpieczny dla zdrowia. 

Pirokton olaminy (Piroctone Olamine) - substancja bakterio i grzybobójcza zapobiegająca psuciu kosmetyków. Ponadto likwiduje łupież i zapobiega jego nawrotom poprzez działanie przeciwzapalne i eliminujące patogeny.

Pochodna glikolu polietylenowego (Ceteareth-12) - substancja ułatwiająca powstanie emulsji oraz usuwająca zanieczyszczenia ze skóry i włosów. W związku z tym, że bazuje na glikolu polietylenowym (PEG), może ułatwiać przenikanie substancji szkodliwych w głąb skóry. Nie powinno się jej stosować w kosmetykach dla dzieci oraz dla osób o wrażliwej i alergicznej skórze.

Pochodna glikolu polietylenowego (Ceteareth-20) - substancja ułatwiająca powstanie emulsji oraz usuwająca zanieczyszczenia ze skóry i włosów. W związku z tym, że bazuje na glikolu polietylenowym (PEG), może ułatwiać przenikanie substancji szkodliwych w głąb skóry. Nie powinno się jej stosować w kosmetykach dla dzieci oraz dla osób o wrażliwej i alergicznej skórze.

Poliakrylan sodu (Sodium Polyacrylate) - absorbujący żel, pochłaniacz wilgoci. To substancja pochodzenia chemicznego odpowiedzialna za wiązanie płynów. Jest bezpieczna dla organizmu. 

Polietylen (Polyethylene) - plastikowe mikrogranulki będące zagrożeniem dla ryb i innych morskich organizmów. 

Poliglukozyd kwasów oleju kokosowego (Coco-Glucoside) - substancja otrzymywana z kwasów tłuszczowych oleju kokosowego i cukrów owocowych. Wykazuje właściwości myjące oraz pianotwórcze. Jest łagodna dla skóry. 

Poliglukozyd laurylowy (Lauryl Glucoside) - składnik pochodzenia naturalnego, łagodzący ewentualne działanie drażniące, wywołane przez inne substancje.

Poliizobuten (Polyisobutene) - syntetyczny składnik konsystencjotwórczy, zwiększający lepkość kosmetyków. Nie posiada zdolności przenikania przez skórę, przez co nie jest szkodliwy dla skóry.

Polikokoglukozydocytrynian dwusodu (Disodium Coco-Glucoside Citrate) - łagodnie oczyszcza skórę i włosy oraz odpowiada za powstawanie piany. 

Polikwaternium (Polyquaternium-7) - syntetyczny polimer, mikroplastik. Wygładza włosy i zapobiega ich elektryzowaniu się. Dodatkowo poprawia stabilność piany oraz wpływa na poślizg kosmetyku. Składnik kontrowersyjny, stanowiący zagrożenie dla połykających je ryb i innych wodnych stworzeń, które uważają je za pokarm, a które my później razem z tym plastikiem zjadamy.

Polimery tlenku etylenu (PEG/PPG-120/10 Trimethylolpropane Trioleate) - stabilizator emulsji i regulator lepkości. Nie powinno się go stosować na uszkodzoną skórę. Nie wiadomo również, czy jest bezpieczny dla kobiet w ciąży oraz dzieci.

Polioksyetylenowany uwodorniony olej rycynowy (PEG-40 Hydrogenated Castor Oil) - usuwa zanieczyszczenia z powierzchni skóry. Może wywoływać swędzenie, pieczenie oraz pokrzywkę. Może być również zanieczyszczony, dlatego dzieci i kobiety w ciąży powinny go unikać.

Połączenie ekstraktu z arbuza i uwodornionego oleju rycynowego (Citrullus Lanatus (Watermelon) Fruit Extract PEG-60 Hydrogenated Castor Oil) - usuwa zanieczyszczenia z powierzchni skóry. Może wywoływać swędzenie, pieczenie oraz pokrzywkę. Może być również zanieczyszczony, dlatego dzieci i kobiety w ciąży powinny go unikać. 

Propanediol (Propanediol) - naturalny konserwant otrzymywany z kukurydzy. Propanediol nawilża skórę oraz poprawia konsystencję produktu.

Puder bambusowy (Bambusa Arundinacea Stem Extract) - działa łagodząco oraz antybakteryjnie. Wspomaga także gojenie się ran oraz reguluje aktywność gruczołów łojowych.

Puder ryżowy z kiełków ryżu (Oryza sativa (Rice) Germ Powder) - łagodzi stany zapalne, zmiękcza skórę, matuje ją i ujednolica jej koloryt. 

Puder szafirowy (Sapphire Powder) - nawilża i spłyca drobne zmarszczki. Dodatkowo zmniejsza przejrzystość kosmetyku.

Puder z bawełny indyjskiej (Gossypium Herbaceum Powder) - wykazuje działanie przeciwalergiczne oraz przeciwzapalne. Regeneruje suchą i podrażnioną skórę, osłania i podnosi odporność na zakażenia.

Puder z liści aloesu (Aloe Barbadensis (Aloe Vera) Leaf Juice Powder) - zawiera dużo mikroelementów (potas, magnez, cynk, żelazo, wapń, fosfor) oraz witaminy A i C. Działa na skórę łagodząco, nawilżająco, wygładzająco oraz przeciwzapalnie.

Puder z pestek moreli (Prunus Armeniaca (Apricot) Seed Powder) - substancja pochodzenia naturalnego. Złuszcza martwy naskórek, wygładza i oczyszcza. Składnik zawiera kwas cyjanowodorowy. Nie wiadomo, czy jest bezpieczny dla kobiet w ciąży i dzieci.

Puder ze zmielonych łupin orzecha koksowego (Cocos nucifera (Coconut) Shell Powder) - naturalna substancja peelingująca otrzymana w wyniku sproszkowania łupin kokosa.


--- R ---

Ryboflawina (Riboflavin) - pomaga w utrzymaniu prawidłowego pH skóry oraz sprawia, że włosy stają się odżywione i mniej wypadają.

--- S ---


Seskwistearynian metyloglukozy (Methyl Glucose Sesquistearate) - składnik pochodzenia roślinnego, odżywiający i zabezpieczający skórę przed nadmierną utratą wody. Nie powoduje alergii, przez co znajduje zastosowanie w produktach do cery wrażliwej i alergicznej. Posiada certyfikat Eco-cert.

Składnik naturalnego olejku lawandynowego (Limonene*) - substancja zapachowa imitująca zapach skórki cytrynowej.

Stearynian glicerolu (Glyceryl Stearate) - substancja zapobiegająca nadmiernemu odparowywaniu wody, zmiękczająca, wygładzająca i nawilżająca skórę.

Stearynian glikolu polietylenowego (PEG-100 Stearate) - składnik uznany jako rakotwórczy, uszkadzający również strukturę genetyczną komórek. Badania na szczurach laboratoryjnych dowiodły, że w miejscu stałej aplikacji tego specyfiku powstawał guz nowotworowy. Stearynian glikolu polietylenowego wnika w głąb skory i czynią ją bardziej przepuszczalną dla innych substancji czyli również wrażliwszą na zanieczyszczenia w powietrzu i drażniące substancje w kosmetykach

Stearynian sacharozy (Sucrose Stearate) - emulgator bezpieczny dla skóry.

Skwalen (Squalane) - aktywny składnik otrzymywany z oliwy z oliwek. Posiada własności antybakteryjne, przeciwgrzybiczne, odżywcze i regenerujące.

Sok z liści aloesu (Aloe Barbadensis Leaf Juice) - zawiera dużo mikroelementów (potas, magnez, cynk, żelazo, wapń, fosfor) oraz witaminy A i C. Działa na skórę łagodząco, nawilżająco, wygładzająco oraz przeciwzapalnie. 

Sorbinian potasu (Pottasium Sorbate) - składnik pochodzenia chemicznego, który rzadko wywołuje reakcje alergiczne.

Sól - p. chlorek sodu (Sodium Chloride).

Sól sodowa fosforanu hydroksypropyloskrobii (Hydroxypropyl Starch Phosphate) - stabilizuje emulsję i zmniejszają tłustość produktu. Może powodować podrażnienie oczu.

Sól sodowa kwasu fitowego (Sodium Phytate) - naturalny antyoksydant otrzymywany z ryżu. Posiada certyfikat EcoCert, działa przeciwzapalnie.

Sól sodowa siarczanu alkoholi tłuszczowych z oleju kokosowego (Sodium Coco-Sulfate) - odpowiada za powstawanie piany. Jest łagodniejszy od SLS, ale nadal drażniący i wysuszający skórę.

Sól tetrasodowa kwasu wersenowego (Tetrasosium EDTA) - poprawia lepkość kosmetyku oraz wydłuża jego trwałość. Substancja ta bywa często zanieczyszczona. Posądza się ja także o wywoływanie raka. W wysokim stężeniu drażni skórę i błony śluzowe. Rozpylona może powodować nieżyt spojówek, kaszel oraz duszności. Tetrasosium EDTA posiada zdolność wiązania metali ciężkich, dlatego nie należy jej łaczyć z lekami zawierającymi miedź, żelazo, cynk, ołów, glin oraz bizmut. Odradza się także stosowanie kosmetyków zawierających w sobie Tetrasosium EDTA w trakcie kuracji antybiotykowej. 

Stearynian magnezu (Magnesium Stearate) - substancja organiczna odpowiedzialna za zwiększenie poślizgu produktu.

Stearynian sodu (Sodium Stearate) - środek poślizgowy. Substancja ta jest wprawdzie bezpieczna, jednak może przesuszać wrażliwą skórę oraz włosy. W dużych ilościach może podrażniać oczy.

Szkło wulkaniczne - p. perlite (Perlite).


--- T ---


Talk (Talc) - zaburza oddychanie i czynności wydzielnicze skóry w połączeniu z łojem, potem i kosmetykami. Może przyczyniać się do rozwoju stanów zapalnych oraz ropnych gruczołów apokrynowych i łojowych. 

Tetrasodowy glutaminian dioctanu (Tetrasodium Glutamate Diacetate) - substancja pochodzenia roślinnego, przeciwstarzeniowa.

Tiosiarczan sodu (Sodium Thiosulfate) - substancja stosowana w leczeniu chorób skóry tj.: grzybica, łupież oraz świerzb. Stosuje się ją również w przypadkach zatrucia cyjankiem i innymi toksycznymi substancjami. 

Tlenek cynku (Zinc Oxide) - chroni przed przedwczesnym starzeniem się skóry oraz promieniowaniem UVA/UVB na poziomie 15 SPF. Wykazuje działanie antybakteryjne, przez co łagodzi podrażnienia i przyspiesza gojenie ran. Ponadto tlenek cynku matuje oraz sprawia, że kosmetyk nabiera wodoodpornych właściwości.

Triester gliceryny i kwasów tłuszczowych zawierających w cząsteczkach 10-18 atomów węgla (C10-18 Triglycerides) - mieszanina syntetycznych komponentów otrzymywanych z ropy naftowej i gliceryny. Dobrze nawilża, przez co skóra staje się gładka i elastyczna. W kosmetyku pełni rolę zmiękczacza i zagęszczacza. 

Trietanoloamina (Triethanolamine) - substancja z grupy nitrozamin, silnie rakotwórcza. Długotrwały kontakt może prowadzić do większych podrażnień i reakcji alergicznych. 

Trimetikon fenylowy (Phenyl Trimethicone) - łagodny silikon, pochodna naturalnej krzemionki, nie wpływający negatywnie na skórę oraz włosy. 

Trójgliceryd kaprylowo - kaprynowy (Caprylic/Capric Triglyceride) - substancja natłuszczająca oraz wygładzająca. Sprawia, że skóra staje się miękka, elastyczna i gładka.


--- U ---

Ultramaryna (Ultramarines, CI 77007) - barwnik o niebieskim kolorze, pochodzenia naturalnego

Uwodorniony olej palmowy (Hydrogenated Palm Oil) - substancja pełniąca rolę regulatora lepkości oraz środka nawilżającego. Dobrze natłuszcza i odżywia skórę oraz chroni ją przed czynnikami atmosferycznymi.

Uwodorniony olej roślinny (Hydrogenated Vegetable Oil) - Otrzymywany z oleju palmowego lub oleju kokosowego. Tworzy na skórze okluzyjną, natłuszczającą i ochronną powłokę. Nadaje kremową konsystencję i stabilizuje

--- W ---

Wazelina (Petrolatum) - substancja syntetyczna, otrzymywana z ropy naftowej. Uniemożliwia odparowywanie wody z naskórka, przez co nawilża, zmiękcza i natłuszcza. Wazelina wpływa także na konsystencję kosmetyku, nadając mu odpowiednią lepkość.

Węglan dikaprylu (Dicaprylyl Carbonate) - substancja posiadająca delikatny zapach, zmiękczająca i wygładzająca naskórek.

Węglan wapnia (Calcium Carbonate) - absorbuje wilgoć ze skóry.

Wiciokrzew japoński (Lonicera Japonica Flower) - wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalnie i bakteriobójcze. Odświeża i koi podrażnienia oraz wzmacnia naczynia krwionośne. 

Witamina B2 (Vitamin B-2) - pomaga w utrzymaniu prawidłowego pH skóry oraz sprawia, że włosy stają się odżywione i mniej wypadają.

Witamina B5 - p. kwas pantotenowy (Pantothenic Acid).


Witamina C - p. kwas askorbinowy (Ascorbic Acid). 


Witamina E w czystej formie (Tocopherol) - przyczynia się do wygładzenia skóry oraz koi ewentualne stany zapalne.

Witamina H - p. biotyna (Biotin).

Wodoroortofosforan disodu (Disodium Phosphate) - pełni rolę substancji zapachowej oraz ułatwiającej tworzenie emulsji. Jest również regulatorem pH. Możemy ją spotkać w niektórych środkach przeczyszczających.

Wodorotlenek sodu (Sodium Hydroxide) - substancja dozwolona do stosowania w ograniczonym stężeniu. Może powodować problemy ze wzrokiem a nawet ślepotę.

Wodorotlenek żelaza (CI 77492) - żółto-brązowy pigment pochodzenia naturalnego lub syntetycznego.

Wosk kandelila (Candelila Cera) - substancja pochodzenia roślinnego, otrzymywany z liści i łodyg wilczomlecza. Stabilizuje emulsję, natłuszcza skórę oraz sprawia, że staje się ona elastyczna i gładka.

Wosk karnauba (Copernicia Cerifera Cera (Copernicia Cerifera (Carnauba) Wax) - substancja natłuszczająca, zmiękczająca oraz nadająca skórze elastyczność. Jest również regulatorem konsystencji oraz wpływa na lepkości kosmetyku.

Wosk pszczeli (Cera Flava) - substancja natłuszczająca, uelastyczniająca i zmiękczająca skórę. Zapobiega również jej przesuszeniu.

Wosk ryżowy (Oryza Sativa Bran Cera (Oryza Sativa (Rice) Bran Wax) - zmiękcza, chroni, wygładza i nadaje połysk. Dodatkowo zagęszcza i utwardza konsystencje oraz utrwala emulsje. 

Wosk słonecznikowy (Helianthus Annuus Seed Cera (Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Wax) - zmiękcza i wygładza skórę oraz zwalcza wolne rodniki. Ponadto ułatwia rozprowadzanie produktu, zapewniając jedwabiście gładkie wykończenie.

Wosk syntetyczny - p. estry cetylowe (Cetyl Esters).

Wosk z owoców Myrica Pubescens (Myrica Pubescens Fruit Cera (Myrica Pubescens Fruit Wax) - wpływa na lepkość kosmetyku. 


--- Z ---

Złocień - p. chryzantema (Chrysanthellum Indicum Flower). 


--- Ż ---


Żółcień pomarańczowy (CI 15985)  - syntetyczny barwnik o kolorze żółtopomarańczowym.

Żółcień żelazowa - p. wodorotlenek żelaza (CI 77492). 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za każdy pozostawiony komentarz 💚

Copyright © 2018 Toksyczna kosmetyczka