Bez szamponu da się żyć :)

W jaki sposób zadbać o kondycję włosów, nie używając do tego gotowych produktów z drogeryjnych półek? Wystarczy jedynie sięgnąć do kuchennej szafki, gdzie znajdują się wszystkie potrzebne do tego celu składniki.

Do wykonania prostej domowej płukanki zastępującej gotowy szampon, potrzebne nam będą:

• 2 łyżeczki sody na 2 łyżki ciepłej wody
 
• ocet jabłkowy
 
Jako zamiennik octu jabłkowego możemy wykorzystać kwasek cytrynowy lub wyciśnięty sok z cytryny. Pamiętajmy jednak, że pod żadnym względem nie wolno stosować zwykłego octu spirytusowego, który jest mocniejszy i może zaszkodzić delikatnym włosom.

Dwie łyżeczki sody łączymy z dwiema łyżkami ciepłej wody. Wykonana w ten sposób mikstura wystarczy na jedną aplikację. Można również zaopatrzyć się w plastikową butelkę np. po zużytym szamponie i przygotować ją na o wiele więcej myć. Wówczas należy napełnić połowę butelki sodą, dolać do pełna wody i mocno nią wstrząsnąć.

Gotowy produkt wcieramy w skórę głowy, wykonując takie same ruchy, jak podczas mycia jej szamponem. Należy skupić się bardziej na skórze głowy niż na włosach. Na koniec należy spłukać włosy ciepłą (ale nie gorącą) wodą. 

Po zastosowaniu mikstury włosy będą czyste, ale dość szorstkie i matowe. Wynika to z faktu, iż ich łuski otworzyły się. Dzięki temu są one odpowiednio przygotowane do przyjęcia octu.

W celu wykonania płukanki z octu, wypełniamy nim do połowy butelkę z atomizerem. W przypadku kwasku cytrynowego w proszku dajemy jedną łyżeczkę. Jeżeli decydujemy się na użycie cytryny, wówczas wyciskamy sok z 2-3 sztuk. Butelkę należy uzupełnić wodą do pełna i wstrząsnąć w celu dokładnego wymieszania się składników. Jeśli nie lubimy zapachy octu, wówczas zamiast wody możemy zastosować wyciąg z ziół (rumianku, mięty, drzewa herbacianego itp.) albo olejki zapachowe.

Tak przygotowaną substancję nakładany na włosy i delikatnie masujemy. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy ocet pokrył wszystkie włosy. Dzięki temu zamkniemy ich łuski i zneutralizujemy działanie sody. Na końcu spłukujemy włosy letnią albo chłodną wodą. Po tym zabiegu będą one czyste, miękkie, gładkie i błyszczące. Najlepiej nie stosować suszarki i pozwolić, by włosy wysuszyły się same.

Jeżeli po zabiegu z użyciem sody zauważymy podrażnienie skóry głowy (soda oczyszczona może podrażniać wrażliwą skórę), to nie powinniśmy się niepokoić. Wystarczy jedynie zastosować mniejszą ilość sody. W początkowej fazie stosowania kuracji może (ale wcale nie musi) pojawić się łupież. Każdy zauważy natomiast przetłuszczanie się włosów. Niestety jest to okres, w którym skóra dostosowuje się do produkcji mniejszej ilości łoju i nie da się go przeskoczyć. Postępy w postaci widocznie zdrowszych włosów powinny być widoczne dość szybko.

Warto zatem uzbroić się w cierpliwość:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2018 Toksyczna kosmetyczka